Eufória z online učenia žiakov opadla

Žiaci základných škôl sa môžu učiť menej a kratšie.

 

Rozhodlo o tom ministerstvo školstva. Redukciu učiva ocenia najmä rodičia, ktorí sa kvôli pandémii zmenili na asistentov učiteľov.

Počiatočná eufória z učenia cez internet opadla. Po takmer dvoch mesiacoch od spustenia on-line vyučovania prišla kríza. Vyčerpaní sú učitelia a žiaci, ale najmä rodičia tých školákov, ktorí takéto učenie na diaľku nezvládali a potrebovali pomoc.

Vyčerpanosť priznávajú aj niektorí pedagógovia. „Myslela som si, že to dám, ale učiť 20 detí cez internet nie je len tak. Dvadsaťkrát musím vysvetľovať a niektoré deti na prvýkrát nepochopia, čo od nich chcem. Som už totálne vyčerpaná,“ zdôverila sa učiteľka, ktorá nechce byť menovaná. Dodala, že  v škole na riadnom vyučovaní vysvetlí novú látku raz, prípadne druhýkrát niečo dovysvetľuje a stačí to.

Ministerstvo školstva sa preto rozhodlo minimalizovať množstvo novej látky s dôrazom na prehlbovanie tej, ktorá bola prebratá doteraz. Žiaci sa po novom majú učiť maximálne tri hodiny denne.

Pre prvákov až tretiakov na základnej škole je stanovených na celý týždeň max. 5 až 8 hodín,  ôsmaci a deviataci majú mať počas týždňa najviac 15 hodín, čo sú v priemere 3 hodiny denne.

Ministerstvo týmto vyhovelo sťažnostiam zo strany rodičov, ktorí kritizovali buď veľa zasielaného učiva, alebo naopak, slabú angažovanosť vyučujúcich v súčasnej online forme školy.


Ľudmila Synaková

ilustračné foto: pixibay.com

Dátum vytvorenia: 30.04.2020  11:11